Stresují vás konfliktní situace? Štve vás, jak se druzí lidé chovají k vám i k ostatním? Vyčítáte si, že jste měli něco udělat lépe? Kritizujete se, když odkládáte něco, co je pro vás důležité? Cítíte se trapně, protože se vám nedaří zbavit se i banálního zlozvyku? Připadáte si méněcenní, jelikož stále nevíte, co máte v životě dělat? Rozhodí vás, když vás někdo, byť neoprávněně, kritizuje?

Díky své praxi kouče jsem si všimla, že všechny takovéto a jim podobné situace, mají stejný základ. A všechny jste schopni v klidu a s nadhledem zvládat. Stačí, když budete posilovat jednu konkrétní slabinu a rázem se vám bude dařit zlepšovat se a dosahovat výsledků s radostí a lehkostí.

 

A co že je tou kouzelnou ingrediencí?

Jednoduše – sebepřijetí.

Umíte si představit, že se přijímáte takoví, jací jste? Nemyslím tím, že se zřeknete zodpovědnosti za své chování, budete dělat stále stejné chyby a hrdě hlásit – přijímám se takový, jaký jsem.
Mluvím o přijetí skutečnosti, že nikdo z nás není dokonalý. O tom, že chyby jsou skvělé příležitosti pro zlepšení. O nastavení, že každý den žijeme tak, jak nejlépe umíme.

Jaký bude život, když se dokážete přijímat i s vašimi nedokonalostmi?

Získáte nadhled, vzájemný respekt a vyrovnanost. Začnete si plnit sny, jež jste si až dosud nedovolili. Bude se vám snáze komunikovat. Zlepší se vám vztahy s lidmi. Půjdete s lehkostí do akcí, kterých jste se dříve obávali. Budete se cítit svobodně.

A jak to souvisí s tím, že váš štvou ti druzí?

Ať se vám to líbí nebo ne, jestliže vás něco rozčiluje na druhých, ještě jste v nějaké oblasti nepřijali sami sebe. Typickou reakcí je zlost na ty druhé. Nicméně pokud se zastavíte a propátráte, proč vás daná situace tolik zasáhla, mohou pro vás být právě tyto nepříjemné momenty skutečným darem.

Jak na to?

Zkuste v každé situaci zaměřit pozornost na to, zda ji přijímáte bez výhrad. Prozkoumejte své pocity. Když zjistíte, že jsou nepříjemné, zamyslete se, s čím souvisí, co vás nejvíce rozčiluje.
Můžete si každý večer udělat rekapitulaci svých zkušeností. Najdete-li situace, které se vám podařilo přijmout bez výhrad, zamyslete se, díky čemu to bylo a co tedy můžete zopakovat. V opačném případě zkuste zjistit, co se z dané situace můžete naučit, a jak byste příště chtěli reagovat lépe.

Co když se vám nedaří?

Možná se dostanete do situace, že hlava – rozum naprosto přesně ví, co a proč chce, ale stejně se vám to nedaří změnit a stále se cítíte mizerně.

Možností, jak změnit své vnitřní nastavení, je samozřejmě více. Já používám techniku Vnitřní svoboda. Umožní vám osvobodit se od nepříjemných pocitů a tlaků, které často vznikly v dětství a nyní blokují váš potenciál. S její pomocí rozkryjete souvislosti, zjistíte, co se proč děje, a nastavíte si, jak chcete danou situaci prožívat dle vašich ideálních představ.

A co říci závěrem? Když se dostanete do nepříjemné a nekomfortní situace, zastavte se. Přijměte, že vás přišla naučit něco důležitého. A hlavně, mějte se rádi takoví, jací právě teď jste. Umožní vám to růst, cítit se skvěle a stávat se neustále lepší verzí sebe sama.