Nepláče, nestěžuje si, nekritizuje, tak je v pohodě.

Zaznamenala jsem to u některých svých klientek a znám to důvěrně i já sama.

Vypadá to navenek hezky, ale uvnitř to dost bolí.

Můžeš do toho jednoduše spadnout v dětství, když je situace v rodině taková, že už další problémy neunese. Cítíš, že si nemůžeš dovolit sdílet, co se v tobě děje. Už jako malé dítě máš snahu naopak pomoci svým rodičům – minimálně tím, že neděláš problémy, často tak, že se sama snažíš být podporou rodičů.

Všechna ta bolest však v tobě zůstává a ty ji neumíš ventilovat a projevovat ven. Nikdo netuší, jak ti je a ty si připadáš úplně sama. Když už s někým sdílíš, jak mizerně ti je, tak ti to obvykle ani nevěří, protože navenek jsi v pohodě.

Navíc, když vypadáš tak v pohodě, okolí vycítí, že toho na tebe může hodit ještě více. Mohou na tebe házet své starosti. Mohou na tebe obracet svůj hněv a obviňovat tě z čehokoliv, co na někoho jiného tak dobře hodit nejde. Proč? Protože v jejich očích jsi silná a uneseš to. Nebo je to až podezřelé, že jsi v pohodě, že jsi určitě viník dané situace.

Týká se tě to? Už toho máš plné zuby a říkáš si, že tu tíhu už dál nést nechceš?

Jak z toho ven?

1) Uvědom si, že vše, co se děje, tě má posílit. Pokud cítíš, že to už chceš jinak, můžeš situaci změnit.

2) Dovol si cítit své emoce, prožít je a přijmout. Hledej a testuj postupně drobné situace, kde si můžeš dovolit být zranitelná (ukázat svou bolest).

3) Najdi si osoby, kterým se můžeš otevřít, které tě dokáží pochopit, obejmout, podpořitPokud tvrdíš, že nikoho takového nemáš, tak si to jen blokuješ. Mohou to být přátelé nebo i placené služby (já kombinuji obojí).

4) Najdi si osoby, které ti mohou pomoci s konkrétními věcmi. Říkej si o pomoc. Neomlouvej se, nezdůvodňuj. Prostě jen zkoušej říkat, že s něčím konkrétním potřebuješ pomoct. Někdy to vyjde. Někdy ne. Buď vděčná za jakoukoliv pomoc a bude jí přibývat. Opět můžeš kombinovat placenou pomoc a pomoc přátel.

5) Nastav si laskavé hranice. O tom detailně mluvím v samostatném videu. Laskavé hranice umožní odpinkávat to, co není tvoje, aniž bys na druhé musela být agresivní

 

Skrz syndrom silné ženy se můžeš stát skutečně silnou ženou.

Nevíš jak na to? Ráda ti pomohu uvidět cestu.